2016. május 7., szombat

Online teszt a félévhez kapcsolódó elméleti tananyagrészből

Kedves Olvasó!

Utolsó szemináriumi feladatom rövid leírását mutatom be a következőkben. Készítettem egy 10 kérdésből álló tesztet a félévhez kapcsolódó elméleti tananyagrészből, melynek segítségével ellenőrizni lehetne a hallgatók által elsajátított ismereteket. Néha segítségként, néha csak információként mellékeltem a kérdésekhez egy-egy képet is, növelve a motivációt a teszt kitöltésére.

A feladatlapot a socrative elnevezésű online tesztkészítővel állítottam össze. Kitöltésére maximum 15 percet szánnék, hiszen a kérdések megválaszolására biztos tudás birtokában ennyi idő sem szükséges.

A feladatlaphoz a https://b.socrative.com/login/student/ oldalon a következő kód megadásával férhettek hozzá: 8W7UJHGUB. 

A feladatsor kódja: SOC-22312394

Bízom benne, hogy a félévben elkészített feladatok sokaknak elnyerték tetszését és alkalmazni fogják pedagógiai munkájuk során!!!

Üdvözlettel
Kovács Dani

Előadás az interaktív tábláról

Kedves Olvasó!

Beidek Anitával készítettünk egy rövid ismertetőt az interaktív táblával kapcsolatban, melyet be is mutattunk a szemináriumon. Anita volt felelős az elméleti ismeretek gyarapításáért, én pedig a tábla gyakorlati használatát mutattam be, illetve ennek egy kis szegmensét. 

Remélem, hogy előadásunkkal meg tudtuk mutatni, hogy milyen sok lehetőség rejlik az interaktív tábla használatában.

Az alábbi linken pedig magatok is megtekinthetitek az általunk készített prezentációt:


Sok sikert kívánok az interaktív munkához!

Üdvözlettel
Kovács Dani

9. házi feladat: Infografika

Kedves Olvasó!

Az elmúlt órán az infografika elkészítésének különböző formáival ismerkedhettünk meg. A szeminárium keretein belül kipróbálhattunk kettő olyan online elérhető infografika-készítő programot (piktochart, canva), melyek segítségével tanóráinkat sokkal színesebbé tehetjük. A szemléltetéssel egybekötött tanóráknak véleményem szerint az a nagy előnye, hogy így a tanulók a megtanulandó anyaghoz képeket, alakzatokat köthetnek, melyek nagy mértékben támogatják a sikeres tanulást.

Infografikám elkészítéséhez a canva volt segítségemre. Azt gondolom, hogy fontos megmutatni diákjainknak személyiségünk sokszínűségét annak érdekében, hogy jobban megismerjenek bennünket, elősegítve ezzel a későbbi hatékony együttműködést. Ezért infografikám témája nem más, mint a szőlészet, borászat, melyeket hobbiként űzök.






Remélem, hogy majd a diákok tetszését is elnyeri szabadidős elfoglaltságom, és így elsajátítják ezen terület német szókincsét is! Továbbá ajánlom ezeket a diákat minden borkedvelőnek!

Üdvözlettel
Kovács Dani







2016. május 1., vasárnap

8. házi feladat: Szófelhő

Kedves Olvasó!

Az elmúlt szemináriumi óra alkalmával szófelhőkészítő programokkal ismerkedhettünk meg, éppen ezért az e heti házi feladat egy szófelhő készítése saját hobbiról vagy a szaktárgyakhoz kapcsolódóan. Ebben a feladatban a szófelhő német nyelv oktatásában betöltött illetve betölthető szerepét szeretném megmutatni.

Környezet és természet témakörben választottam ki szavakat, a diákoknak pedig az lenne a feladatuk ezekkel, hogy névelőjüknek és esetleges többesszámuknak utánanézzenek.

Most pedig következzen a szófelhő maga, amit a tagul.com online szófelhőkészítő programmal készítettem:


A szófelhő élvezhetőbb formában az alábbi linken érhető el:
https://tagul.com/f52j8juytf12/umwelt-und-natur !!!

Remélem ezzel a feladattal tanári pályám során motiválhatom a diákokat a német nyelv elsajátítására.

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. április 24., vasárnap

7. házi feladat: Közösségi oldalak az oktatásban

Kedves Olvasó!

Az előző szeminárium alkalmával különböző közösségi oldalakkal ismerkedhettünk meg, mint például a facebook, a twitter, vagy az instagram. Előadóink számos érdekes lehetőséget mutattak meg nekünk, hogy hogyan tudnánk adekvátan felhasználni ezeket az oldalakat az oktatásban. 

Házi feladatomban nekem is ki kell tehát választanom egyet a közösségi oldalak közül, amelyet fel tudnék használni a sikeres oktatás céljából. Választásom a facebookra esett, hiszen ezt használom kapcsolattartásra, levelezésre, egyetemi feladatok megbeszélésére már évek óta. Személy szerint én a facebookban látom a potenciált arra, hogy később saját tárgyaim oktatásában hasznát vegyem. 



Azt gondolom, hogy a facebookot szaktól függetlenül minden leendő és már gyakorló tanár használhatja az oktatásban. Leendő német-magyar szakos tanárként lehetőségem nyílna ezen közösségi oldal segítségével tanítványaimat egyszerűen elérni, hiszen eddigi ismereteim alapján ez az a közösségi oldal, amelyet a legtöbben vesznek igénybe a világban. Ki lehetne aknázni azokat a lehetőségeket a facebookban, amelyek a kapcsolattartáson túl az ismeretek megosztását szolgálják. Ez alatt értem a különböző iskolai osztályok facebook-csoportjának létrehozását, melynek keretein belül a tanulók egymással a fontos információk átadása mellett különböző tartalmakat oszthatnának meg, mint tanórai segédlet vagy egy érdekes cikk, ami a tananyaghoz kapcsolódik. 

Tanári szempontból is rendkívül sokat nyújthat ez az oldal, hiszen így én is folyamatos kapcsolatot tudnék fenntartani a tanulókkal iskolán kívül is. Itt lehetne tisztázni olyan dolgokat, amelyek esetlegesen nem voltak pontosan érthetőek a tanórán, de alkalmas természetesen arra is, hogy jó néhány érdekességet megosszak tanítványaimmal. A házi feladatot is fel lehetne facebookon keresztül adni, mitöbb, a zárt csoport lehetővé tenné, hogy a mindenki számára fontosnak ítélt kérdések megválaszolásra kerüljenek. 

Ilyen formában tudnám elképzelni  a facebook használatát a saját oktatói munkám során. Természetesen szívesen nyitnék a tanulók javaslataira is, akik biztosan még számos más ötlettel tudnának hozzájárulni a facebook általam elképzelt oktatásban betöltött szerepének bővítéséhez.

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. április 17., vasárnap

6. házi feladat: Oktató videó

Tisztelt Olvasó!

A következőkben egy általam készített rövid oktató videót láthatsz majd, amely a német nyelvű modális segédigék átismétlésére, felelevenítésére szolgál. Ezt az anyagot a PowToon online alkalmazással készítettem, amely lehetővé teszi, hogy kreatívan, a fantáziát használva érdekes oktatói prezentációkat készíthessünk. 

Véleményem szerint ez az alkalmazás sokkal szemléletesebbé tudja tenni például a tanóra eleji ismétlést, így elkerülhetjük az unalmas órakezdést. Nagyon fontosnak tartom ezt, hiszen az óra eleji néhány perc szolgál a tanulók érdeklődésének felkeltésére. Ezért kell egy pedagógusnak mindig adekvát módon kialakítani a tanórát. Azt gondolom, hogy ezzel a programmal kiküszöbölhető a diákok figyelmének csökkenése és a motiválatlanság is.

Az általam készített rövid oktatói videót a következő linken érheted el: Die Modalverben 

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. április 3., vasárnap

5. házi feladat: Feladatlap (teszt)

Tisztelt Olvasó!

Ebben a házi feladatban egy 5 kérdéses tesztet készítettem német nyelven 9. osztályos tanulók számára, ami a nyelvtani nemmel, közismerten a névelőkkel foglalkozik. A feladatlap épít a tanulók előző órákon megszerzett tudására és előrevetíti a következő órán megírandó témazáró feladatait.

A teszttel felmérheti a tanár a diákok jelenlegi ismereteit. Úgy gondoltam, hogy ezt a tesztet is jelezném már előre a diákoknak, és így tudnának már erre is tudatosan készülni, elősegítve ezzel a témazáróra való felkészülést. Azoknak a tanulóknak, akik a tesztet hibátlanul oldanák meg, 5 plusz pont járna majd a témazáró dolgozatban, ami eldönthetné a kétes érdemjegyeket.

Ezt a feladatlapot tehát egy összefoglaló óra elején használnám fel az ismeretek felelevenítésére és az esetleges félreértések tisztázására, hiányosságok pótlására. Erre szolgálnak a feladatokhoz csatolt magyarázatok is, amelyek röviden, tömören fogalmaznak meg egy-egy nyelvtani szabályt. 

A tesztre 5 percet szánnék, maximum 1 perc állna rendelkezésre egy kérdés megválaszolására. 

A feladatlapot a www.socrative.com oldalon készítettem, ahol a tanulók "student"-ként bejelentkezve a következő kód megadásával tudnak hozzáférni a kérdésekhez: 8W7UJHGUB.

A teszt pdf-változatát, amelyet ki is nyomtathattok, itt láthatjátok:



Jó szórakozást kívánok minden német nyelv iránt érdeklődőnek!

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. március 20., vasárnap

4. házi feladat: Tanítási filozófiám


Tisztelt Olvasó!

Ismerőseim körében köztudott, hogy tanári pályára készülök, ezért egyetemi éveim alatt számtalanszor kerestek meg azzal a szándékkal, hogy német nyelvből érettségizni vagy nyelvvizsgázni szeretnének. Nagyon örültem ezeknek a megkereséseknek, és boldogan mondhatom, hogy többségben voltak/vannak a pozitív, mint a negatív élmények a felkészítő órák során. Azonban most a negatív élményeket szeretném inkább kiemelni, hiszen ezek mutattak rá érdekes problémákra. 

Német nyelvi felkészítésre nem csak diákok jelentkeztek hozzám, hanem néhány felnőtt is, mondván, hogy Ausztriában szeretnének munkát vállalni vagy a éppen a ranglétrán magasabbra lépni. Egy hölgy esetét szeretném kicsit részletesebben bemutatni és ezen keresztül tanítási filozófiám alaptételét kimondani. A hölgy két éve egy januári napon jelentkezett nálam, hogy jobb állást szeretne kapni Ausztriában, ezért német nyelvtudását februárra legalább alapszintre szeretné fejleszteni. Felmérvén nyelvtudását úgy döntöttem, hogy az alapoktól kell kezdeni, hiszen véleményem szerint csak azok pontos ismeretén keresztül lehet bonyolultabb mondatszerkezeteket megérteni és alkotni. Beleegyezett a munkába és elkezdtem a német nyelv "szépségeibe" bevezetni, először is a névelők világába. Meg vagyok győződve arról ugyanis, hogy ezek alapos ismerete nélkül nem lehet a német nyelvet megfelelően megérteni és használni. Ugyanakkor tudatában vagyok annak, hogy ezek az első lépések a legnehezebbek. A hölgy megígérte, hogy alaposan megtanulja ezeket és rendszeresen el fog járni órára. Azóta azonban nem keresett. 

Általános iskolai tapasztalatom, hogy felületes nyelvtudással nem lehet sikereket elérni, és a tanulás sem fog örömet okozni mindaddig, amíg nincsenek szilárd alapok. Nem lehet egy nyelvet pár hónap alatt tökéletesen elsajátítani, még a legnagyobb szorgalommal sem. A jó munkához idő kell, és sikereket megfelelő fáradozás és munka nélkül nem fogunk elérni, olvashatjuk már Grimmelshausen Der Abenteuerliche Siplicissimus Teutsch című művében is: "Gut Ding will Weile haben, und vortreffliche Sachen werden ohne große Mühe und Arbeit nicht erworben." Tehát tanítási filozófiám alaptétele az, hogy csak szilárd alapokra lehet építeni, azonban ezeknek a szilárd alapoknak a letétele rendkívül sok munkába kerül, ami természetesen megtérül majd. 

Mint ahogy azt már az előző blogbejegyzésemben is említettem, az IKT-nak fontos szerepet szánok pedagógiai munkám során, hiszen a 21. század diákjait nem tudjuk lekötni a régi módszerekkel. Kreatívnak kell tehát lennünk, és természetesen engednünk kell a diákoknak, hogy a tanórák keretein belül megvalósíthassák önmagukat, megmutathassák tehetségüket, kreativitásukat. Hagynunk kell őket, hogy régi dolgokat teljesen új módon közelítsenek meg, IKT-eszközök segítségével, miközben folyamatosan fejlődik digitális kompetenciájuk.

Ebben látom tehát az eredményes pedagógiai munka jövőjét!

Üdvözlettel
Kovács Dani

3. házi feladat: Digitális kompetencia

Tisztelt Olvasó!

A Nemzeti alaptanterv digitális kompetenciára vonatkozó része nagyon részletes tájékoztatást ad számunkra abból a szempontból, hogy mi minden tartozik ehhez a kompetenciaterülethez. A leírásból kiemelném azt a számomra lényeges pontot, hogy a készségek közé nem csak az információ megkeresése, összegyűjtése és feldolgozása tartozik, hanem a kritikus használat is. Elmondhatom, hogy germanisztika alapszakos hallgatóként számtalanszor felhívták az oktatók a figyelmünket arra, hogy az internetes keresőmotorok segítségével megtalált információt kritikusan használjuk fel. Nem volt tehát megtiltva az internet, mint óriási információbázis használata, azonban a Wikipédia bejegyzésekkel kapcsolatban mindig kihangsúlyozták, hogy alapos kutatás és utánajárás  előzze meg ezen cikkek használatát bármilyen szemináriumi munkában. Ezt a szemléletmódot én is magamévá tettem és azóta csak bizonyos esetekben használom ezt a weboldalt. Természetesen a Wikipédia bejegyzések is változtak az évek során, tehát véleményem szerint egyre alaposabb munkákkal, cikkekkel találkozhatunk ezen a felületen is.

Ami a későbbi tanári munkásságomat illeti, német-magyar szakos tanárként lehetőségem nyílik majd a digitális kompetencia széleskörű fejlesztésére. Ez alatt elsősorban az imént kifejtett kritikus információgyűjtést és felhasználást értem. Ezt a kritériumot mindenképpen kihangsúlyozom majd a tanulók előtt is. Magyar irodalom- és nyelvtanórán, de német nyelvórán is fejleszteném a tanulók digitális kompetenciáját kiselőadások megtartásával, hiszen ezek elkészítését minden esetben alapos kutatómunka kell hogy megelőzze. Továbbá nagyon fontosnak tartom azt is, hogy a tanulók adekvát módon készítsék el a kiselőadásukat kísérő digitális támogatást, szemléltetést szolgáló prezentációjukat. Ilyen önálló munka során megismerkedhetnek különböző prezentációkészítő programokkal, és használatukkal. 

Azonban nem csak kiselőadás elkészítése során lehetne a diákok digitális kompetenciáját fejleszteni, hanem akár olyan olvasmányok feladásával, amelyek digitálisan is elérhetőek. Itt elsősorban a gutenberg.spiegel.de internetes oldalra gondolok, ahol a diákok számos olvasmányt elérhetnek anélkül, hogy azokat a könyvtárból kellene kikölcsönözni. Ezt a rendkívüli lehetőséget mindenképpen ki fogom aknázni tanári munkásságom során.

Végül pedig egy videót hoztam, amit a 2015/2016-os őszi félév során a Tanulás és tanítás elnevezésű kurzus keretein belül láthattunk. Véleményem szerint ez a videó nagyon jól mutatja, hogy a mai diákokat már nem lehet a régi bevált módszerekkel elkötelezni a tanulás mellett. Szükség van tehát arra, hogy a tanár minél inkább ismerje a digitális világ lehetőségeit annak érdekében, hogy a diákokat szükségleteiknek megfelelően tudja támogatni a tanulás során.



Remélem hasznosnak találjátok a fenti gondolatokat!

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. február 28., vasárnap

2. házi feladat: IKT alapú óravázlat

Tisztelt Olvasó!

Ebben a házi feladatban óravázlatot készítettem 9. osztályos tanulók számára magyar nyelvből. Az óra célja az összefoglalás, ahol a tanulóknak lehetőségük nyílik az interaktív tábla használatára. Ezen nyelvtanóra keretein belül a 3. pedagóguskompetencia, a tanulás támogatása mutatkozik meg, mivel IKT-eszköz segítségével készíti fel a tanár a diákokat a következő órai témazáró dolgozatra. Az összefoglaló tanóra feladatait a SMART Notebook programmal készítettem el.



A szóalkotás módjai

Készítette: Kovács Dániel
Gyakorlat neve: A szóalkotás módjai (nyelvtan)
Évfolyam: 9. osztály
Az óra célja: összefoglalás
Igénybe vett idő: 45 perc

1. dia





2-3. dia (1. feladat) 















Módszertani utasítás: Először be kell állítani a teljes oldal és a kettős oldalmegjelenítés-re kattintva a feladatnak megfelelő nézetet. Ennél a feladatnál a tanár dolgozik a táblánál úgy, hogy először a tanulók megnevezik a szóösszetételek fajtáit, majd ezekre rákattintva megjelennek az adott szóösszetételek. A feladat második részében is a tanár dolgozik a táblánál, a tanulók példák alapján megnevezik a szóösszetételeket, majd a példákat a zöld alakzatok alá húzva megjelenik az adott szóösszetétel és kiderül, hogy a tanulók helyesen válaszoltak-e.



4. dia (2. feladat)

















Módszertani utasítás: A táblánál dolgozó tanulónak össze kell forgatni a megfelelő dominókat, majd tollal föléjük kell írni a megfelelő képzési módot.



5. dia (3. feladat)


















Módszertani utasítás: Először a tanár dolgozik a táblánál, a diákok sorolják a képzők jelentése szerinti csoportosítást és a tanár mindig arra a számra kattint, amelyik alatt a tanulók által megnevezett csoportosítási mód található. Majd a tanulóknak a toll segítségével példákat kell írniuk az egyes csoportokhoz.



6. dia (4. feladat)

















Módszertani utasítás: Ugyanúgy kell eljárni, mint az előbbi feladatnál.



7. dia (5. feladat)




Módszertani utasítás: A táblánál dolgozó tanulóknak toll segítségével párosítaniuk kell a példákat a megfelelő szóalkotási móddal.



8. dia




Örömmel fogadom a kritikai megjegyzéseket!

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. február 21., vasárnap

1. házi feladat: Bemutatkozás

Üdvözöllek a blogomon!

Kovács Dániel vagyok, az ELTE német-magyar tanári mesterszakának elsőéves hallgatója. Mint ahogy az már a blogom leírásában is olvasható, ez a blog a Modern eszközök a pedagógiában (ELTE Tanári MA) elnevezésű kurzushoz készült. Itt lehet majd nyomon követni a kurzus során elvégzett feladatokat, az adott előadásokra, tananyagokra való személyes reflexiókat és a hallgatótársak építő jellegű kritikáit is. 
Szerencsésnek tartom magam, hiszen ezen kurzus keretein belül lehetőségem nyílik megismerni modern világunk modern eszközeit, méghozzá olyan eszközöket, melyeket majd a tanári pályán eredményesen fogok tudni alkalmazni a diákok érdeklődésének felkeltésében és fenntartásában. Nagyon fontosnak tartom ugyanis, hogy a mai világ pedagógusai ne legyenek röghöz kötöttek, ne csupán az eddig jól bevált múlt évszázadi eszközöket használják az oktatásban, hanem alkalmazkodjanak a technikai fejlődés által modernizált világunkhoz. Képesek legyenek tehát a diákok nyelvén megszólalni, a diákok technikai fejlettségének mindig legalább a közelében járni, hiszen teljesen utolérni őket - véleményem szerint - szinte lehetetlen küldetés. 
A kurzus tematikájából kiderült, hogy a félév során számtalan modern,a pedagógiai munkában eredményesen alkalmazható programmal fogunk megismerkedni és ezáltal majd rengeteg lehetőségünk nyílik a diákság érdeklődésének megfelelő tananyag, valamint interaktív feladatok összeállítására. Többek között megismerkedünk a Google szolgáltatásaival, melyekkel majd az oktatás hatékonyságát növelhetjük. Lehetőségünk nyílik majd megismerkedni az online tesztkészítés rejtelmeivel, és az interaktív táblával is. Utóbbi különösen nagy figyelmet érdemel az én szempontomból, hiszen hallgatótársammal az interaktív táblák pedagógiai célú alkalmazhatóságáról fogunk majd kiselőadást tartani. Tervezzük, hogy az előadás során bemutatunk néhány olyan interaktív feladatot hallgatótársainknak, melyeket az interaktív táblához tartozó SMART Notebook szoftverrel fogunk elkészíteni. Megmutatjuk a feladatokon keresztül, hogy milyen módon lehet a diákokat az interaktív tábla segítségével elérni, hogyan lehet olyan feladatot elkészíteni, amit a diákok maguk oldanak majd meg a táblánál állva, társaik segítségével. Leendő nyelvtanárként különösen fontosnak tartom a kreatív feladatok meglétét a nyelvoktatásban. 
Izgatottan várom tehát a különböző kiselőadásokat, melyek segítségével betekintést nyerek a modern eszközök világába és biztos vagyok abban, hogy a kurzus során elsajátított tudás alkalmazásával a diákok érdeklődését, figyelmét fel tudom majd kelteni. 

Üdvözlettel
Kovács Dani