2016. április 24., vasárnap

7. házi feladat: Közösségi oldalak az oktatásban

Kedves Olvasó!

Az előző szeminárium alkalmával különböző közösségi oldalakkal ismerkedhettünk meg, mint például a facebook, a twitter, vagy az instagram. Előadóink számos érdekes lehetőséget mutattak meg nekünk, hogy hogyan tudnánk adekvátan felhasználni ezeket az oldalakat az oktatásban. 

Házi feladatomban nekem is ki kell tehát választanom egyet a közösségi oldalak közül, amelyet fel tudnék használni a sikeres oktatás céljából. Választásom a facebookra esett, hiszen ezt használom kapcsolattartásra, levelezésre, egyetemi feladatok megbeszélésére már évek óta. Személy szerint én a facebookban látom a potenciált arra, hogy később saját tárgyaim oktatásában hasznát vegyem. 



Azt gondolom, hogy a facebookot szaktól függetlenül minden leendő és már gyakorló tanár használhatja az oktatásban. Leendő német-magyar szakos tanárként lehetőségem nyílna ezen közösségi oldal segítségével tanítványaimat egyszerűen elérni, hiszen eddigi ismereteim alapján ez az a közösségi oldal, amelyet a legtöbben vesznek igénybe a világban. Ki lehetne aknázni azokat a lehetőségeket a facebookban, amelyek a kapcsolattartáson túl az ismeretek megosztását szolgálják. Ez alatt értem a különböző iskolai osztályok facebook-csoportjának létrehozását, melynek keretein belül a tanulók egymással a fontos információk átadása mellett különböző tartalmakat oszthatnának meg, mint tanórai segédlet vagy egy érdekes cikk, ami a tananyaghoz kapcsolódik. 

Tanári szempontból is rendkívül sokat nyújthat ez az oldal, hiszen így én is folyamatos kapcsolatot tudnék fenntartani a tanulókkal iskolán kívül is. Itt lehetne tisztázni olyan dolgokat, amelyek esetlegesen nem voltak pontosan érthetőek a tanórán, de alkalmas természetesen arra is, hogy jó néhány érdekességet megosszak tanítványaimmal. A házi feladatot is fel lehetne facebookon keresztül adni, mitöbb, a zárt csoport lehetővé tenné, hogy a mindenki számára fontosnak ítélt kérdések megválaszolásra kerüljenek. 

Ilyen formában tudnám elképzelni  a facebook használatát a saját oktatói munkám során. Természetesen szívesen nyitnék a tanulók javaslataira is, akik biztosan még számos más ötlettel tudnának hozzájárulni a facebook általam elképzelt oktatásban betöltött szerepének bővítéséhez.

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. április 17., vasárnap

6. házi feladat: Oktató videó

Tisztelt Olvasó!

A következőkben egy általam készített rövid oktató videót láthatsz majd, amely a német nyelvű modális segédigék átismétlésére, felelevenítésére szolgál. Ezt az anyagot a PowToon online alkalmazással készítettem, amely lehetővé teszi, hogy kreatívan, a fantáziát használva érdekes oktatói prezentációkat készíthessünk. 

Véleményem szerint ez az alkalmazás sokkal szemléletesebbé tudja tenni például a tanóra eleji ismétlést, így elkerülhetjük az unalmas órakezdést. Nagyon fontosnak tartom ezt, hiszen az óra eleji néhány perc szolgál a tanulók érdeklődésének felkeltésére. Ezért kell egy pedagógusnak mindig adekvát módon kialakítani a tanórát. Azt gondolom, hogy ezzel a programmal kiküszöbölhető a diákok figyelmének csökkenése és a motiválatlanság is.

Az általam készített rövid oktatói videót a következő linken érheted el: Die Modalverben 

Üdvözlettel
Kovács Dani

2016. április 3., vasárnap

5. házi feladat: Feladatlap (teszt)

Tisztelt Olvasó!

Ebben a házi feladatban egy 5 kérdéses tesztet készítettem német nyelven 9. osztályos tanulók számára, ami a nyelvtani nemmel, közismerten a névelőkkel foglalkozik. A feladatlap épít a tanulók előző órákon megszerzett tudására és előrevetíti a következő órán megírandó témazáró feladatait.

A teszttel felmérheti a tanár a diákok jelenlegi ismereteit. Úgy gondoltam, hogy ezt a tesztet is jelezném már előre a diákoknak, és így tudnának már erre is tudatosan készülni, elősegítve ezzel a témazáróra való felkészülést. Azoknak a tanulóknak, akik a tesztet hibátlanul oldanák meg, 5 plusz pont járna majd a témazáró dolgozatban, ami eldönthetné a kétes érdemjegyeket.

Ezt a feladatlapot tehát egy összefoglaló óra elején használnám fel az ismeretek felelevenítésére és az esetleges félreértések tisztázására, hiányosságok pótlására. Erre szolgálnak a feladatokhoz csatolt magyarázatok is, amelyek röviden, tömören fogalmaznak meg egy-egy nyelvtani szabályt. 

A tesztre 5 percet szánnék, maximum 1 perc állna rendelkezésre egy kérdés megválaszolására. 

A feladatlapot a www.socrative.com oldalon készítettem, ahol a tanulók "student"-ként bejelentkezve a következő kód megadásával tudnak hozzáférni a kérdésekhez: 8W7UJHGUB.

A teszt pdf-változatát, amelyet ki is nyomtathattok, itt láthatjátok:



Jó szórakozást kívánok minden német nyelv iránt érdeklődőnek!

Üdvözlettel
Kovács Dani